Skip to content

Raná péče o císařskou jizvu – 1. díl

císařská jizva

Proč je raná péče o císařskou jizvu důležitá?

Je potřeba si uvědomit, že císařský řez je břišní operací se všemi výhodami – zachránění maminky i dítěte, ale i důsledky – porušení integrity tělního povrchu do nejhlubších vrstev.

Každé nastávající  mamince doporučuji, pokud jí to okolnosti dovolí, přirozený porod. I když k císařskému řezu neexistují přímé indikace, může se stát, že porod končí tímto způsobem. O indikaci nebo nutnosti této operace rozhoduje již ošetřující gynekolog nebo později v urgentním případě porodník.  Komplikací je jizva vzniklá po tomto zákroku. O jizvu po císařském řezu je třeba pečovat od prvního dne pobytu na jednotce intenzivní péče v nemocnici. Pokud tedy budete rodit plánovaným císařským řezem, je dobré se již předem poradit.

těhotenská fyzioterapie

Jako první je potřeba obnovit kontakt s vlastním tělem a to hned po probuzení z narkózy nebo odeznění účinků svodné anestezie. To znamená místa, kde má žena jizvu, v tu chvíli krytou, přelepenou by se měla snažit jemně dotýkat. Znovu zavnímat a integrovat celé tělo a snažit se vrátit “do nohou”, které bývají většinou díky lumbální anestezii “odpojeny” a hrozí, že tento stav bude v mapě našeho mozku přetrvávat. První rozhýbávání nohou a hlazení břicha pomůže k návratu do vlastního těla. Je důležité také připravit maminku na to, že jizva po odeznění účinku anestezie bolí a to zejména při změnách poloh.

Přesto je důležité, až dá lékař svolení (většinou je to 3-6 hodin po porodu), začít s přetáčením na bok a sedáním. Je při tom nutné nebát se a překonat jistou míru bolestivosti. Pohyb v těle rozproudí krev i mízu, to pomáhá rodící se tkáni jizvy a zároveň jsou z místa včas odváděny metabolity. Velkou pomocí je také dech – je dobré prodýchávat hrudník i břicho a pánevní dno. První vstávání z lůžka pak bývá možné cca po 24 hodinách.

Příště si povíme něco o péči o cisářskou jizvu v šestinedělí…

 

Zajímá Vás konkrétní infomace k dané problematice? Neváhejte se nás zeptat, nebo si rovnou rezervujte termín pro konzultaci.