Skip to content

Péče o císařskou jizvu v šestinedělí – 2. díl

péče o císařskou jizvu

V dalším ze série článku o císařské jizvě si ukážeme některé konkrétní způsoby, jak zlepšit její regeneraci a napomoci kompletnímu zahojení.

 

Ilustrace zákroku při porodu císařským řezem:

císařská jizva

Pomocníci péče o císařskou jizvu

Po vyhojení stroupků a vyjmutí stehů (7. -10. den po operaci) můžeme pomalu oblast jizvy začít promašťovat. často používaná je měsíčková mast, třezalkový olej, med, nebo jiný oblíbený olejíček, který nevysušuje, například s příměsí éterických olejů. 

Po 3-4 týdnech začínáme jizvu masírovat, ale ne bodovou tlakovou masáží – tkáň je v té době ještě křehká a přílišné dráždění by mohlo vést až k vzniku nadměrného zmnožení vazivové tkáně jizvy – k její hypertrofii, v extrémním případě až ke vzniku keloidní jizvy. Masáž je třeba provádět plošně, kontaktem celých prstů (ne pouze paliček) a přiměřeným tlakem prostupovat postupně do vrstev tkáně, které byly proťaty, a mezi nimiž se snažíme zajistit během vyzrávání jizvy jejich vzájemnou posunlivost (kůže, podkoží, fascie). Po 6-8 týdnech je jizva pevná na 30-40% své maximální pevnosti.

Alespoň 4 měsíce po porodu je třeba být k sobě šetrná. Nezvedat těžká břemena, kromě váhy miminka. Ideální není dlouhodobý stoj nebo dlouhodobá chůze, ale ani zhroucený sed. Šestinedělí není dobou “pro výkon”, tělo má dostat prostor k regeneraci. Snažíme se nezatěžovat prostor břicha silou a objemem. V šestinedělí se ženy často hůře vyprazdňují, plný močový měchýř a tlusté střevo svým zvětšeným objemem zbytečně zatěžují oslabenou břišní stěnu a vytváří tah na jizvu. Je dobré tedy dbát na pravidelné vyprazdňování. Může pomoci pití kontryhelového a maliníkového čaje a jíst stravu, která pomůže lepšímu vyprazdňování, minimalizuje se riziko vzniku zácpy.  

Používají se též podpůrné šátky. Šátek musí být z pevné látky – bavlny bez příměsi elastanu nebo z plátna. Naložením šátku a utažením do takové míry, aby pevně obepínal břišní stěnu a mírně ji stahoval podporujeme funkci břišní stěny, pomáháme jí zvládnout to, na co ještě sama nemá sílu. 

V době šestinedělí, kdy maminka krvácí a odcházejí očistky, často ženy nosí síťové kalhotky. I poté je třeba dbát na to, aby nebyl utlačován povrchový mízní systém, to by vedlo k otokům v oblasti jizvy a komplikovalo by to proces hojení. Po příchodu z nemocnice je dobré koupit si větší spodní prádlo – nesmí škrtit v oblasti třísel. Obecně je dobré po dobu prvních pár měsíců nenosit kalhoty, které by tlačily v pase, lépe je nosit volné oblečení v oblasti břicha, případně sukně, šaty. Vysoká teplota, náhlá bolest v jizvě, vytékání hnisu nebo krve z rány, případně větší krvácení nebo jiný výtok z pochvy jsou důvody k návštěvě lékaře.

 

Zajímá Vás konkrétní infomace k dané problematice? Neváhejte se nás zeptat, nebo si rovnou rezervujte termín pro konzultaci.