Skip to content

Masáž vs. fyzioterapie – Jaké jsou rozdíly?

Masáž vs. fyzioterapie
V našem fyzioterapeutickém centru nabízíme nejen možnost fyzioterapie, ale nově také možnost masáže. Víte vůbec jaký je mezi těmito dvěma pojmy rozdíl?
 
MASÁŽ
Slovem masáž se myslí aplikace mechanických hmatů na lidské tělo, kdy dotek maséra na tělo masírovaného je klíčový. Tento dotek může mít stimulující, léčebný nebo osvěžující účel. Například u sportovců je cílem připravit je na konkrétní výkon, či urychlit a zdokonalit jejich regeneraci po námaze, a tím předcházet potencionálním zraněním. Masáž ale rozhodně není určena jen pro sportovce.
Obecně platí, že masáž přispívá k upevnění tělesného i duševního zdraví a posiluje celkový stav organismu. Skrze ní se ovlivňuje svalové napětí, zlepšuje se prokrvení tkání, odstraňují se únavové látky, podporuje se kloubní pohyblivost a redukuje se psychické napětí.  
 
Nejzákladnější dělení masáží: sportovní a relaxační. 
 
Sportovní masáž
Je dynamická a razantní varianta masáže, která využívá tepací hmaty s tonizačním efektem. Jejím cílem je aktivování a povzbuzení sportovce k dosažení maximálního výkonu.

Relaxační masáž
V tomto druhu masáže se využívají pomalejší a jemnější techniky. Masáž by neměla způsobovat bolest, ale měla by vzbuzovat pocit celkového uvolnění. Cílem je tedy relaxace svalů a uvolnění svalového napětí.
 

FYZIOTERAPIE
Na rozdíl od masáže se fyzioterapie zabývá tělem dlouhodobě. Neposkytuje pouze jednorázové ošetření, ale nedílnou součástí práce fyzioterapeuta je diagnostika celkového stavu pohybového aparátu, která předchází následnému ošetření. Cílem je tedy zjistit, kde se u pacienta skutečně nachází problém v pohybovém aparátu, a následně mu individuálně přizpůsobit terapii, která řeší původ jeho problému.
K fyzioterapii se pacienti uchylují ve většině případů až ve chvíli, kdy mají nějaké potíže. V rámci našich profesí a stylu života bychom však měli již preventivně dbát o své tělo. Příkladem může být dlouhé sezení u počítače, dlouhodobě náročná manuální práce nebo jednostranné přetěžování u sportovních aktivit.

V Profitherapy během první návštěvy proběhne důkladný odběr anamnézy, následován diagnostikou celého pohybového aparátu, která odhalí příčinu vašich problémů. Na konci návštěvy bude sestaven fyzioterapeutický plán, který pomůže řešit vaše potíže a do budoucna jim bude předcházet.

Otázka, kolik fyzioterapeutických sezení je potřeba, je zcela individuální. Na základě diagnostiky se určí, kolik času bude pravděpodobně potřeba k odstranění špatných stereotypů a návyků. Návštěvy mohou být rozloženy i do více týdnů s odpovídajícím zaměřením.
Naše specializace je široká. Věnujeme se ortopedickým a gynekologickým problémům, bolestem z povolání, ale také pravidelné péči o sportovce. Nově nabízíme i manuální lymfodrenáž.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat. Již po telefonické domluvě zjistíme, zda-li jsme schopni řešit váš problém a ihned Vám nabídneme dostupný termín 😊

Zeptejte se nás

Uveďte prosím Váš kontaktní email.

Objednat se

Uveďte prosím Vaše křestní jméno a příjmení.
Uveďte prosím kontaktní email.
Ozveme se Vám do 24 hodin s potvrzením vaší rezervace.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *