Skip to content

Bolest zad – 4 rady pro zdravější sezení

ergonomie sedu

Proč vlastně záda při sezení bolí?

Mnoho z nás dnes tráví osm a více hodin denně v sedu – ať už za monitory počítačů nebo za volanty automobilů. Problém je, že lidské tělo nebylo evolučně vyvinuté na celodenní sezení. To je také jedním z důvodů, proč nás při sezení bolí záda. Situace pro naši páteř se ještě zhorší, když do věci vstoupí lockdown a jsme nuceni pracovat tyto hodiny doma na nepohodlných židlích u neoptimálních psacích stolů, nedej bože na laptopech. Týká se to samozřejmě i našich ratolestí, není nic horšího pro formaci páteře a zdravé držení těla, než zhroucený sed na židli a hlava “vyvěšená” nad notebookem nebo předsunutá směrem k monitoru. Určitou pozornost sám k sobě při práci potřebuje prostě každý!

Zde uvádíme několik konkrétních rad, jak vytvořit lepší ergonomii pracovního  prostředí a jak se lépe cítit při sedu.

Správné sezení

1. Poloha monitoru

 Sedíme-li u pracovního místa s pevným PC a monitorem, je to jednodušší – nastavíme monitor do optimální výšky očí (pomyslná linie oko – ucho je rovnoběžná se zemí, viz obrázek).

Pokud pracujeme u notebooku, vyplatí se pořídit si externí klávesnici a počítač zdvihnout na podstavec opět proto, aby umožňovalo umístění monitoru optimální držení krční páteře.  Výborné podstavce pro notebook či monitor najdete třeba tady.

2. Hlava

Používejme hlavovou opěrku a vždy vybírejme židli, která takovou opěrkou disponuje. Při práci z domova se opravdu vyplatí investovat do kvalitní ergonomické pracovní židle. Ušetří Vám mnoho trápení s bolestmi zad a nepohodlím! Podívejte se na aktuálně nejlépe hodnocené pracovní židle sem.

3. Pánev a nohy

Při sedu neskládáme nohy pod židli a necháváme nohy opřené o zem. Případně je možné využít i masážních válečků na nohy v různých intervalech pro lepší prokrvení nohou.  Snažíme se sedět na sedacích hrbolech – pánev spíš mírně nachýlená vpřed než vzad. 

4. Ruce a předloktí 

Při položení rukou na desku pracovního stolu se snažíme mít opřenou větší část předloktí – umožní oporu a stabilizaci lopatky, což chrání krční páteř a zároveň to zmírní zátěž pro zápěstí.

Důležité je říct, že nikdo nevydrží sedět spořádaně a dokonale 100% svého pracovního času. Pokud si ale jednou za čas uvědomíte polohu / styl svého sedu, různá napětí či nepohodlí a pokusíte aktivně rovnat či napřimovat, tak Vám tělo opravdu poděkuje. Na první pohled se to může zdát namáhavé, ovšem aktivní sed přináší téměř okamžitou úlevu. Na závěr Vám přejeme hodně radosti z objevování nových možností vlastního těla. Pokud byste měli zájem o podrobnou a odbornou konzultaci ergonomie Vašeho sedu, neváhejte nás kontatovat, nebo si rovnou rezervujte termín!